ОЛЕКСАНДР ПУШКІН


Великий російський поет, народився 26 травня (6 червня) 1799 р. у Москві у дворянській родині. У раннім дитинстві Олександр доводив до відчаю мати своєю неповороткістю й мовчазністю. Мати Пушкіна, Надія Осипівна Ганнибал (1775-1836), дітей виховувала в строгості. У такі мінути Олександр тікав до бабусі Марье Олексіївні Ганнибал і ховався в її робочий кошик, де його вже не тривожили. Батьки, гувернантки пояснювалися з дітьми винятково по-французькому, і діти звикли говорити на цій мові. Бабуся ж першої прищепила любов Пушкіну до російської мови. Вона ж повідала Олександру про сімейну старовину.

А пісні, які він чув, і хороводи в її невеликому селі Захарові (або Захар'їні) він, бачив і інші народні звеселяння Ще одна жінка вплинула на майбутнього поета, зокрема на його поетичне сприйняття навколишньої природи, - нянька Орися Родіонівна. Колись вона няньчила матір Пушкіна, а тепер і всіх її дітей. Жінка чесна, віддана й дуже розумна, Орися Родіонівна знала незліченне число , , пісень і казок і охоче розповідала їхньому Олександрові. Тільки з нянькою, бабусею й законоучителем Беликовим Пушкін мав можливість розмовляти по-російському. У дев'ять років Олександр пристрастився до читання французькою мовою й, почавши із Плутарха й Гомера, перечитав чи ледве не всю бібліотеку батька, де були книги класиків XVII століття, поетів і мислителів епохи Освіти. Рання начитаність, літературна атмосфера будинку Пушкіних (батько Олександра читав дітям уголос Мольера) розбудили в хлопчика бажання спробувати себе втворчестве.

В 1811 р. було оголошено про відкриття Царскосельского Ліцею. Готуючись до надходження, Пушкін жив у дядька, Василя Львовича, де вперше ветретился із представниками петербурзького світла й літератури. Успішно витримавши вступний іспит, Пушкіна був зарахований у Царскосельский Ліцей. Саме в Ліцеї, він написав свої перші вірші, чим обратилна себе увага літературних кіл Закінчивши Ліцей, служив у Колегії іноземних справ.

В 1820 р. побачила світло його поема «Руслан і Людмила». Вільнолюбні настрої молодого поета не залишаються без уваги влади, і під видом службової необхідності, Пушкіна відправляють на південь. Під час перебування на Кавказі й у Криму Пушкін пише «Бахчисарайський фонтан», «Брати-Розбійники». В 1824 р. Пушкіна висилають у маєток батька Михайловское, де буде згодом написана трагедія «Борис Годунов». Взрослея, Пушкін у своїх добутках усе більше звертається до історії Росії, піднімає суспільно-психологічні проблеми свого часу: «Полтава» (1828), «Мідний вершник» (1833), «Історія Пугачова» (1833), «Євгеній Онєгін» і ін.

В 1831 р. Пушкін жениться на чародійці Н. Н. Гончаровой. Сімейне життя перетворюється в катування ревнощами, замішану на інтригах заздрісників. Ревнощі. Інтриги. Змова. Талант завжди предмет заздрості.

В 1837 р. Пушкін загинув на дуелі від пострілу Ж. Дантеса.

Download
О. Пушкин Руслан и Людмила.pdf
Adobe Acrobat Document 690.1 KB
Download
О. Пушкин Евгений Онегин.pdf
Adobe Acrobat Document 894.9 KB