ДАВНЬОГРЕЦЬКА ЛІТЕРАТУРА


Історія давньогрецької літератури органічно пов'язана з життям Еллади, її культурою, релігією, традиціями, в неї по-своєму відбиваються зміни в соціально-економічній, політичній галузях. Сучасною наукою виділяються чотири періоди історії давньогрецької літератури.

Архаїчний, який охоплює час до початку V ст. до н.е. Це епоха «ранньої Греції», коли відбувається повільне розкладання патріархально-родового ладу і перехід до рабовласницького державі. Предмет нашої уваги - збережені пам'ятки фольклору, міфологія, прославлені поеми Гомера «Іліада» і «Одіссея», дидактичний епос Гесіода, а також лірика, сузір'я поетів, які творили в VII-VI ст. до н.е.

Мансарда (або класичний) охоплює V-IV ст. до н.е., коли грецькі поліси і, впершу чергу, Афіни, це «око Еллади», переживають розквіт, а потім - криза, втрачають незалежність, опинившись під владою Македонії. Цей час чудового зльоту у всіх художніх сферах. Це, перш за все, грецький театр, драматургія Есхіла, Софокла, Евріпіда, Арістофана; аттическая проза: історіографія (Геродот, Фукідід), ораторське мистецтво (Лисий, Демосфен), філософія (Платон, Аристотель).

Елліністичний охоплює час з кінця IV ст. до н.е. до кінця I ст. н.е. Предмет уваги - олександрійська поезія і новоаттической комедія (Менандр).

           Римський, тобто час, коли Греція стає провінцією Римської імперії. Головні теми: грецький роман, творчість Плутарха і Лукіана.


ГОМЕР

Немає достовірних даних щодо місця і часу його народження. Вважається, що Гомер жив приблизно в 8 столітті до нашої ери в одному з семи міст на території Іонії: Афіни, Родос, Аргос, Саламін, Смірна, Колофон, Хіос. Прийнято також зображати Гомера сліпим, дотримуючись традицій періоду античності. У той час багато знаменитих віщунів і поетів були позбавлені зору, і греки бачили в цьому якийсь взаємозв’язок. В описі життя Гомера є епізод, пов’язаний з поетичною дуеллю на іграх на честь загиблого Амфідем, де Гомер і Гесіод читали свої кращі вірші. Незважаючи на те, що симпатії публіки були на боці Гомера, перемога дісталася його противнику, який оспівував у своїх віршах світ і землеробство. Гомера вважають прабатьком європейської літератури. Саме з поем «Іліада» і «Одіссея», автором яких є великий поет, починається знайомство зі світовою літературою. Однак, його авторство вчені піддають сумніву починаючи з 18 століття. Усі суперечки та проблеми щодо походження і створення цих поем прийнято називати «гомерівським питанням». На думку дослідників, знамениті поеми були створені після Троянської війни, і були засновані на міфах і переказах. Епоси написані в 8 столітті до нашої ери, розповідають про військові дії на територіях давньої Греції, про героїв легенд та історичних персонажів. «Іліада» і «Одіссея» вважалися у стародавніх греків символом мудрості, справедливості та духовності. Люди виконували їх на святах, починали і завершували ними процес навчання, по них грецькі діти вчилися читати. Гомер став прикладом для багатьох письменників того часу, а також класиків світової літератури, які черпали натхнення у великого поета античності. Саме ці поеми принесли Гомеру всесвітню популярність. Він є першим давньогрецьким поетом, який залишив таку літературну спадщину, і знання про якого дійшли до наших днів. До того ж, близько половини знайдених на сьогоднішній день папірусів стародавньої Греції належать його перу і є уривками його творів. Перекладати знамениті поеми почали ще в 3 столітті до н.е. — Римський поет Лівій Андронік зробив переклад «Одіссеї» на латинь. У 15 столітті вперше з’явився переклад на італійську, а в 18 столітті — на англійську, німецьку та російську мови. Крім «Іліади» та «Одіссеї» Гомеру також приписують авторство так званих «Гомерових гімнів», комічну поему «Маргіт». Однак, в його літературну спадщину вони не ввійшли, як і багато інших творів, зараховуваних йому. Смерть Гомера настала на острові Іос архіпелагу Кіклади.

Download
Гомер Ілліада.pdf
Adobe Acrobat Document 4.3 MB
Download
Гомер Одіссея.pdf
Adobe Acrobat Document 3.1 MB